Ułatwienia dostępu

Przycisk

Strona główna > Usługi

Usługi

Na zdjęciu siedzą dwie kobiety, obie mają ciemne włosy. Znajdują się na konsultacji psychologicznej, rozmawiają. Jedna ma białą bluzkę i na zdjęciu widać ją od tyłu. Druga ma błękitny sweter i ciemne oczy. Siedzi na wprost kamery, za nią znajduje się wysoka, gęsta, liściasta roślina.

Dział zdrowia psychicznego

Zdrowie psychiczne jest nieodłączną częścią całego dobrostanu człowieka. W naszym Centrum chcemy wspierać Twoje zdrowie również w tym obszarze. Oferujemy profesjonalne wsparcie oparte na dowodach naukowych i empatyczne podejście do Twoich potrzeb. Jeśli doświadczasz kryzysu, trudności lub chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowiu psychicznym, to jesteśmy tu dla Ciebie!

Konsultacja z psychiatrką

Czym zajmuje się psychiatrka?

Psychiatrka to lekarka, która zajmuje się badaniem, diagnostyką i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Uprawnienia medyczne pozwalają jej na stawianie oficjalnych diagnoz, wystawianie recept i zwolnień lekarskich oraz na pisanie zaświadczeń i orzeczeń. Psychiatrka diagnozuje dolegliwości osoby pacjenckiej i może skierować ją na dalszą diagnostykę, psychoterapię lub wdrożyć farmakoterapie, czyli leczenie za pomocą leków.

Jak przebiega wizyta?

Weź ze sobą wyniki badań (również z innych odłamów medycyny, np. Endokrynologii, neurologii, wyniki badań krwi) i przygotuj informacje na temat swojego stanu zdrowia i przyjmowanych leków. Przyda się też dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający Twoją tożsamość.

Osoba lekarska przywita Cię w gabinecie i zapyta o Twoje dolegliwości i trudności, które sprawiły, że zapisałaś/eś* się na wizytę. Może zadawać dodatkowe pytania, żeby pogłębić rozumienie Twoich doświadczeń i przeprowadzić szczegółowy wywiad, aby móc dobrać odpowiednią formę leczenia. Rozmowa z psychiatrą odbywa się siedząc na fotelach naprzeciwko siebie, a nie jak w przypadku innych wizyt lekarskich, przez biurko. Jeśli w trakcie spotkania będziesz mieć pytania to psychiatra udzieli na nie odpowiedzi, może wdrożyć też psychoedukację, czyli opowiedzieć Ci o profilaktyce lub wyjaśnić procesy dziejące się w Twoim ciele i umyśle.

Jak się przygotować?

Weź ze sobą wyniki badań (również z innych odłamów medycyny, np. Endokrynologii, neurologii, wyniki badań krwi) i przygotuj informacje na temat swojego stanu zdrowia i przyjmowanych leków. Przyda się też dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający Twoją tożsamość.

Konsultacja z psychotraumatolożką

Czym zajmuje się psychotraumatolożka?

Psychotraumatolożka to osoba przeszkolona do pracy z osobami, które doświadczyły w swoim życiu traumy. W nauce traumę rozumiemy jako sytuację, w której dana osoba bezpośrednio doświadczyła zagrożenia życia lub zdrowia, była świadkiem takiego wydarzenia, lub nagle i niespodziewanie dowiedziała się o śmierci lub zdarzeniu zagrażającym życiu lub zdrowiu (np. W wyniku doświadczenia przemocy) jakiejś bliskiej osoby. Traumą mogą być też trudne, powtarzające się doświadczenia z dzieciństwa takie jak przemoc fizyczna, psychiczna lub zaniedbanie (w tym zaniedbanie emocjonalne). Psychotraumatolożka nie jest lekarką. W razie potrzeby wdrożenia farmakoterapii i za Twoją zgodą może kontaktować się z naszą psychiatrką lub proponować Ci z nią spotkanie.

Jak przebiega wizyta?

Pierwsza wizyta polega na zebraniu przez specjalistkę wywiadu (informacji) na temat Twojego samopoczucia, objawów jakich doświadczasz i wydarzenia, które skłoniło Cię do sięgnięcia po pomoc. Rozmowa odbywa się w spokojnej i bezpiecznej atmosferze, z poszanowaniem Twoich granic i bez presji. Po pierwszej wizycie (lub kilku wstępnych spotkaniach – czasem proces diagnostyczny zajmuje więcej niż jedną sesję), psychotraumatolożka zaproponuję Ci dobraną do Ciebie formę terapii. Mogą to być cotygodniowe spotkania trwającej od 60 do 90 minut lub godzinne spotkania co 2 tygodnie, w zależności od Twoich objawów. Podczas procesu terapeutycznego psychotraumatolożka może zalecać Ci wykonywanie różnych ćwiczeń pomiędzy sesjami.

Jak się przygotować?

Na pierwszą wizytę weź ze sobą wyniki badań (również z innych odłamów medycyny, np. Endokrynologii, neurologii, wyniki badań krwi) i przygotuj informacje na temat swojego stanu zdrowia i przyjmowanych leków. Przyda się też dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający Twoją tożsamość.

Konsultacja z interwentką kryzysową

Czym zajmuje się interwentka kryzysowa?

Interwentka kryzysowa wspiera osoby doświadczające kryzysu. Kryzys definiujemy jako zaburzenie równowagi psychicznej (stan dużego napięcia utrudniającego codzienne funkcjonowanie) spowodowane sytuacją, której dana osoba nie potrafi rozwiązać za pomocą dotychczas stosowanych sposobów radzenia sobie. Kryzys może być spowodowany przykrymi lub trudnymi wydarzeniami (np. egzaminem, rozwodem, bankructwem, chorobą itp.), choć bywa też, że i pozytywne zdarzenia w naszym życiu mogą powodować przeżywanie kryzysu, jak np. ślub. Specjalistka pomoże Ci obniżyć napięcie i wesprze Cię w poszukiwaniu rozwiązań Twojej trudnej sytuacji. Zadba o Twoje bezpieczeństwo i wskaże na zasoby, z których możesz korzystać, aby przezwyciężyć kryzys.

Jak przebiega wizyta?

Wizyta przebiega na rozmowie, w której interwentka będzie chciała poznać przyczynę kryzysu, którego doświadczasz, twoją perspektywę i samopoczucie. Zapyta też o objawy, których doświadczasz i o długość ich trwania. Interwentka działa interdyscyplinarnie, co oznacza, że w razie potrzeby skieruje Cię do zaufanych instytucji po pomoc, której potrzebujesz, np. pomoc prawna, socjalna. Interwencja kryzysowa jest ograniczona w czasie, co oznacza, że razem ze specjalistką będziecie pracować intensywnie i z dużym zaangażowaniem. Jeśli będzie taka potrzeba, interwentka może skierować Cię na dalszą terapię.

Jak się przygotować?

Ta wizyta nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań. Jeśli chcesz, możesz przyjść z bliską Ci osobą, która zapewni Ci wsparcie i poczeka na Ciebie przed gabinetem podczas trwania sesji.

Konsultacja z psycholożką

Czym zajmuje się psycholożka?

Psycholożka może postawić wstępną diagnozę (ale nie diagnozę formalną – taką może postawić tylko psychiatrka) i wskazać Ci odpowiednią dla Ciebie formę leczenia, czyli skierować Cię do psychiatry, interwentki kryzysowej, seksuolożki czy psychoterapeutki. Może odpowiedzieć na Twoje pytania z zakresu psychologii i wesprzeć Cię w codziennych trudnościach, np. W doświadczaniu chronicznego stresu.

Jak przebiega wizyta?

Wizyta polega na Twojej rozmowie z psycholożką. Może zadawać Ci pytania, żeby pogłębić rozumienie Twojej perspektywy i doświadczanych trudności. Może wdrożyć psychoedukację lub zaproponować Ci różne ćwiczenia, np. oddechowe. Czasem psycholożka może Cię poprosić o wypełnienie kwestionariuszy i testów, żeby móc postawić trafną diagnozę. 

Jak się przygotować?

Ta wizyta nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań.