Każda z nas doświadcza trudności w życiu. Niektóre z nich bywają na tyle przytłaczające, że nie wiemy, jak sobie z nimi poradzić. Sytuacja, w której nasze dotychczasowe sposoby działania nie spełniają swojej roli, czyli nie zmniejszają dyskomfortu i nie prowadzą do żadnego rozwiązania, nazywamy kryzysem. To stan poczucia bezradności i beznadziei, któremu mogą towarzyszyć różne silne emocje, głównie lęk, rozpacz i gniew. Mogą się dynamicznie zmieniać, przechodzić jedna w drugą, ale może być też tak, że jedna z nich jest bardzo silna i dominująca. Bycie w kryzysie często wiąże się z trudnością ze snem, brakiem lub nadmiarem apetytu, drażliwością, impulsywnością lub wycofaniem. Kryzys mogą spowodować różne sytuacje, np. poród, egzamin, rozwód, podjęcie bardzo trudnej decyzji, przeprowadzka, zmiana roli społecznej, poronienie, utrata pracy, doświadczenie przemocy, rozpad związku itp. Ważne jest, aby pamiętać, że różne sytuacje wywołują różne reakcje u różnych ludzi. To, co dla jednej osoby będzie trudne i obezwładniające, dla innej będzie jedynie małą trudnością i na odwrót. Ta perspektywa jest ważna dlatego, że zwraca uwagę na prawo każdej osoby do reagowania na swój sposób i nieumniejszania różnorodności doświadczeń, które mogą być dla nas trudne.
W sytuacji doświadczania kryzysu warto jest sięgnąć po profesjonalną pomoc, która może wesprzeć Cię poprzez zmniejszenie odczuwanego dyskomfortu i zapewnienie Ci bezpieczeństwa, jeśli sytuacja tego wymaga. Dedykowaną formą wsparcia psychicznego w takiej sytuacji jest interwencja kryzysowa. Jest oddziaływaniem ograniczonym w czasie (trwa kilka tygodni) i wspiera Cię w rozwiązaniu kryzysu poprzez dostarczenie potrzebnej wiedzy (psychoedukację), wsparcie emocjonalne i wypracowanie oraz przetrenowanie nowych strategii radzenia sobie.
Jeśli jesteś w kryzysie i potrzebujesz wsparcia, to jesteśmy, żeby Ci pomóc. Możesz zapisać się na interwencję kryzysową w naszym Centrum.